جراحی ریشه دندان

جراحی ریشه دندان چیست و چه کاربردی دارد؟

جراحی ریشه دندان چیست و چه زمانی انجام می گیرد؟ آیا این جراحی خطرناک است و دندان در این جراحی کاملا از بین میرود؟ گلدمد با کادری مجرب و حرفه ای در تمام شاخه های دندانپزشکی در خدمت شما عزیزان است تا به سوالات شما پاسخ داده و در صورت لزوم خدمات مناسب را به شما عزیزان ارائه دهد. جراحی ریشه دندان و کشیدن دندان زیر نظر متخصصین داندانپزشکی گلد مد انجام میشود.

جراحی ریشه دندان چیست و چه کاربردی دارد؟

جراحی ریشه دندان برای رفع مشکلات ریشه دندان انجام می پذیرد و همچنین برای بررسی وضعیت ریشه دندان و کانال دندان انجام میشود. ریشه دندان عمدتا دچار مشکل نخواهد شد مگر در صورتی که بهداشت دهان و دندان به درستی رعایت نشود و یا آسیب از دندان های کنار به ریشه دندان دیگر سرایت کن. عموما با درد و عفونت همراه است و باید توسط پزشک متخصص درمان شود.

در جراحی دندان سطح لثه برش داده میشود تا دسترسی به کانال ها و ریشه ممکن شود. هر دندان چهار ریشه دارد که در جراحی دندان باید کاملا خارج شوند. در غیر این صورت دچار عفونت شده و همچنین به اعصاب دندان لطمه خواهد زد.

علائم ریشه دندان خراب چیست؟

ریشه دندان در زیر دندان و در داخل لثه و استخوان فک قرار دارد و در صورت بروز مشکل در ریشه دندان علائمی همچون درد و تورم در دندان ایجاد خواهد شد. یک ریشه خراب ممکن است در یک دندان با تاج خراب مشاهده شود و یا در یک دندان با تاج کاملا سالم دیده شود. دندان از بخش های مختلفی تشکیل شده است که ریشه یکی از بخش های آن است.

علائمی که عموما در یک ریشه خراب مشاهده میشود شامل:

  • درد دندان
  • درد در ناحیه فک و صورت
  • تب و تورم
  • عفونت دندان
  • درد شدید در تمام دندان ها
  • حساسیت به آب گرم و یا سرد
  • باز نشدن کامل غذا و عدم بلع صحیح غذا

روش انجام عمل جراحی ریشه دندان

برای انجام جراحی نیاز به بی حسی موضعی است. پس از انجام بی حسی قسمت مورد نظر کاملا بی حس خواهد شد و دندانپزشک با ابزار مخصوص اقدام به شکافتن سطح لثه خواهد کرد و سپس میکروب ها و ریشه های خراب را از دندان خارج خواهد کرد. اگر ریشه ها به درستی خارج نشوند، قادر به ایجاد عفونت و آبسه دندان خواهند بود.

امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی ابزارهای بسیاری برای مشاهده دقیق وضعیت دندان و ریشه فراهم شده است که دندانپزشک با توجه به این لوازم قادر به رویت فک فرد بیمار خواهد بود و احتمال به جا ماندن ریشه ها با توجه به این ابزار بسیار اندک است.

در صورت کسب اطلاعات بیشتر و گرفتن نوبت تلفنی برای ویزیت حضوری و انجام جراحی در گلدمد، میتوانید با شماره های موجود تماس حاصل نمایید و از خدمات ما به بهترین شکل ممکن بهره ببرید.

آیا در جراحی ریشه دندان از بین میرود؟

در جراحی ابتدا پزشک وضعیت دندان را بررسی خواهد کرد. در صورتی که ریشه دندان تنها آسیب دیده باشد و راه برای برداشتن ریشه فراهم باشد می توان ریشه را به تنهایی برداشت و عصب دندان را کشید اما احتمال آسیب دیدن به دندان وجود دارد. اگر دندان خراب باشد و ریشه نیز نیاز به جراحی داشته باشد، حتما پیشنهاد خواهد شد تا یا عصب کشی انجام شود و یا جراحی کامل برای از بین بردن ریشه ها و حذف دندان انجام شود.

در دندانپزشکی، اولویت برای حفظ دندان است مگر اینکه سلامت دندان از حد گذشته باشد و دیگر قادر به بازسازی آن نباشد. در این صورت روش های دیگر همچون ایمپلنت به فرد پیشنهاد داده خواهد شد.

جراحی دندان درد دارد؟

بله درد آن در حد کشیدن یک دندان است. در صورتی که دندان بزرگ باشد و سطح جراحی بزرگ باشد این درد و دوره درمان کمی طولانی تر خواهد شد. در حین عمل با توجه به ماده بی حسی، فرد دردی را احساس نخواهد کرد و می تواند تمام مراحل انجام جراحی را مشاهده کند.