روکش دندان

روکش دندان

دندان یک شی محکم و تیز در دهان انسان است. دندان ها بسیار محکم هستند و در طول عمر انسان دو بار رویش دارند. بار اول دندان های شیری و بار دوم دندان های دائمی که از مقاومت بالاتری نسبت به دندان های شیری برخوردار هستند. این دندان ها به مرور زمان و در صورت عدم مراقبت درست می توانند دچار مشکلاتی شوند. مشکلاتی که خوشبختانه دندانپزشکان راه حل های مناسبی برای آنها یافته اند. یکی از این راه حل ها، روکش دندان است.

روکش دندان چیست؟

هنگامی که دندان فرد دچار پوسیدگی و یا شکستگی و خرابی شود فرد برای رفع مشکل و اصلاح دندان مجبور به استفاده روکش خواهد بود. البته در مواردی نیز روکش برای استحکام بخشیدن بیشتر به دندان ها استفاده میشود. زمانی که دندان عصب کشی و یا پر میشود نیز در نهایت نیاز به روکش دارد. موادی که در روکش استفاده میشوند به سه دسته، روکش سرامیک، روکش فلزی و روکش سرامیک و فلزی تقسیم میشوند.

این نوع روکش ها از نظر قیمت متفاوت هستند و در ادامه به اختصار توضیحاتی ارائه خواهیم داد.

روکش سرامیکی

روکش های سرامیکی، روکش هایی طبیعی با استحکام خوب هستند. به نسبت روکش فلزی ضعیف تر هستند اما همچون دندان طبیعی هستند و بسیار مناسب برای دندان های جلویی هستند. چرا که موجب میشوند ظاهر دندان های جلو خراب نشود و کاملا طبیعی جلوه کنند. همچنین از دندان های جلو برای جویدن و خرد کردن استفاده نمیشود و استفاده از روکش دندان سرامیکی با استحکام متوسط مناسب این دندان ها است.

روکش فلزی

در این از روکش ها، از انصاری همچون کروم، طلا، نیکل و پلادیوم استفاده میشود. هر کدام از این فلزات رنگ های متفاوتی دارند و روکش ساخته شده از آنها ممکن است به رنگ های نقره ای، طلایی و یا سفید دیده شود. این نوع روکش مناسب برای دندان های عقب است چرا که دارای استحکام بالایی هستند و برای جویدن غذا مناسب تر هستند.

 

روکش سرامیکی – فلزی

این نوع روکش همانطور که از نامش پیداست از ترکیب هر دو نوع بالا ساخته میشود. بدین شکل که هسته داخلی با فلز ساخته میشود تا استحکام بیشتری داشته باشد و بیرون آن با سرامیک ساخته میشود تا زیبایی دندان حفظ شود.

این نوع روکش نوعی میانه بین دو روکش سرامیکی و فلزی است و خاصیت های هردو آن روکش ها را دارد. هم محکم است و هم زیبا و طبیعی. ازنظر استحکام کمی ضعیف تر از روکش تمام فلز است اما از روکش سرامیکی قوی تر است.

چون یک تناژ فلز و سرامیک در این نوع وجود دارد ممکن است طبیعی بودن و رنگ آن همچون روکش سرامیکی نباشد که آن هم بستگی به نوع موادی که دندانپزشک استفاده می کند دارد.

 موارد استفاده از روکش دندان

  • ترمیم دندان خراب و یا پوسیده
  • بعد از عصب کشی و یا پر کردن دندان
  • تاج برای ایمپلنت
  • حفاظت از دندان شکسته یا ضعیف
  • برای دندان هایی که رنگ بدی دارند.

در نهایت باید به دندانپزشک مراجعه کرد تا بتواند با توجه به وضعیت دندان ها بهترین راه حل ها را به بیمار ارائه دهد. شما می توانید با متخصصان ما در گلدمد ارتباط برقرار کنید و جهت ویزیت و ارائه خدمات نوبت رزرو کنید. گلدمد متشکل از کادری مجرب و متخصص جهت ارائه خدمات به شما عزیزان آماده است.

قیمت روکش دندان

همانطور که در بالا اشاره کردیم انواع مختلفی از روکش وجود دارد و روکش ها به علت های مختلف ممکن است نیاز باشند. به همین دلیل قیمت های مختلفی برای روکش ها وجود دارند.

شما با مراجعه به دندانپزشک و بررسی وضعیت دندان ها و تعداد روکش مورد نیاز می توانید از هزینه روکش مطلع شوید. در صورت نیاز می توانید از طریق تماس تلفنی جهت کسب اطلاعات بیشتر و ارائه خدمات با گلدمد تماس حاصل نمایید.