کشیدن دندان

بلیچینگ دندان

یکی از بدترین حوادثی که ممکن است برای دندان پیش آید کشیدن دندان است. مسلما از دست دادن دندان اتفاق خوبی نیست. اما در مسیر طول عمر اتفاق هایی ممکن است پیش بیایید که فرد مجبور به حذف دندان شود. عدم رعایت بهداشت و دهان، صدمه خارجی به دندان، عفونت دهان، مشکلات ارثی و غیره که می توانند از دلایل کشیدن دندان باشند.

اما در صورت نیاز به کشیدن و حذف دندان چه باید کرد؟

دندان های دائمی بسیار قوی هستند و ریشه محکمی دارند. از همین رو بر خلاف دندان های شیری نمیتوان منتظر افتادن خود به خود آنها بود. حذف یک دندان دائمی نیازمند کمک گرفتن از یک دندانپزشک و متخصص است. برای دریافت اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت برای کشیدن دندان در کلینک تخصصی گلدمد با ما تماس بگیرید. بهترین خدمات با کادری مجرب در زمانی کوتاه در انتظار شما است.

روش های مختلف کشیدن دندان

ساده ترین روش کشیدن دندان با ابزار دندان پژشکی و انبر است که دندانپزشک به راحتی دندان را در ابتدا شل می کند و سپس از دهان خارج می کند. به علت تزریق ماده بی حسی فرد دردی جز یک  فشار کوچک احساس نخواهد کرد و در انتها باید یک تکه گاز استریل را در دهان نگاه دارد و دندان را فشار دهد تا خون لخته شود و بهبود جای دندان از همین لحظه آغاز میشود.

در روش دیگر که با جراحی همراه است، یا دندان هنوز از لثه بیرون نیامده است ( جراحی دندان نهفته ) یا لثه دندان را در برگرفته ( جراحی لثه ) و یا دندان از بین رفته و تنها ریشه های آن باقی مانده است( جراحی ریشه دندان).

در این صورت حتما نیاز به جراحی است. جراحی بسیار آسان است و دردی مشابه دندان کشیدن ساده دارد. ابتدا پزشک یک برش در محل مورد نظر ایجاد می کند و سپس با توجه به دندان و ریشه اقدام به برداشتن دندان می کند. در انتها نیز مجدد باید گاز استریل در دهان قرار داده شود. یکی از مهمترین مراحل درمان فشار بیست دقیقه ای گاز استریل در میان دندان ها است. چرا که موجب لخته شدن خون و بسته شدن سر زخم میشود.

روش دیگر استفاده از لیزر است. به این شکل که اطراف دهان را با لیزر شل می کنند و سپس اقدام به بیرون کشیدن دندان می کند. در روش های دیگر ممکن است به دندان های دیگر نیز فشار وارد شود. اما در لیزر به دندان های دیگر فشاری وارد نمیشود و خونریزی و دوران بهبود نیز کمتر خواهد بود.

 

مراقبت های بعد از کشیدن دندان

استفاده از آنتی بیوتیک و در صورت لزوم مسکن

مراقب و شستشو دهان

نخوردن نوشیدنی و غذای داغ

عدم استفاده از غذاهای سخت با سمتی که دندان کشیده شده است.

همچنین توصیه میشود چایی میل نشود و نوشیدنی با نی مصرف نشود. هورت کشیدن و تنفس شدید نیز می تواند موجب درد شود. بعد از لخته شدن و بسته شدن سر زخم خوردن بستنی توصیه میشود. خوردن غذاهای چرب به هیچ عنوان توصیه نمیشود.

قیمت کشیدن دندان

دندان کشیدن نرخ مشخصی دارد و این نرخ با توجه به اینکه کدام دندان باید کشیده شود و آیا نیاز به جراحی دارد و یا خیر و اینکه از چه روشی استفاده میشود برای کشیدن دندان، متفاوت است. همینطور نوع بیمه درمانی و مکان مورد نظر نیز بر روی هزینه تاثیر دارد. جهت مشاوره و دریافت نرخ با گلدمد تماس بگیرید و در صورت تمایل برای دریافت نوبت و ارائه خدمات دندانپزشکی گلدمد اقدام نمایید.