مزایای ارتودنسی فوری چیست؟

ارتودنسی فوری

برای هر فردی که از بریس استفاده می نماید، اولین سوالی که تقریباً همیشه پیش خواهد آمد این بوده که “چه مدت بایستی از آن استفاده نمود؟” یک مکتب درمانی نوظهور به نام ارتودنسی تسریع شده وجود داشته که هدف آن کوتاه نمودن زمان مورد احتیاج به منظور صاف نمودن دندان ها می باشد و برخی از مطالعات ادعا دارند که درمان ارتودنسی فوری این توانایی را دارد تا زمان درمان را بین ۳ تا ۸ ماه کاهش دهد. با ما همراه باشید تا با مزایای ارتودنسی فوری آشنا گردیم.

ارتودنسی فوری 

بیمارانی می باشند که روش های بدون نظارت را به منظور «تسریع» درمان امتحان می نمایند، همچون استفاده از کش های لاستیکی اضافی، اما خوب این در اصل می تواند درمان ارتودنسی را کند نموده و به دندان های فرد هم آسیب برساند.

عوامل بسیاری بر حرکت دندان تأثیر خواهند گذاشت، همچون: محیطی، ژنتیکی، نوع درمان، نوع مال اکلوژن و … می توانند نقش داشته باشند، اما به طور کلی، 18 تا 24 ماه چارچوب زمانی مورد انتظار برای یک لبخند زیبا و سالم است.

درمان تسریع شده ارتودنسی به دستگاه های ارتودنسی معمولی (بریس های سرامیکی و فلزی، اینویزیلاین و بریس لینگوال) احتیاج داشته و در ترکیب با آنها قابل استفاده است. در برخی موارد، این روش شامل یک عمل جراحی جزئی می باشد.

مزایای ارتودنسی فوری

زمان کوتاه درمان

از واضح ترین مزیت ارتودنسی سریع که نسبت به روش های سنتی ارائه می گردد، می توان به زمان درمان آن اشاره نمود. دلایل بسیاری برای تمایل به کوتاه نمودن بریس ها، به خصوص برای بزرگسالان، وجود داشته داشته است. در حالی که هم اکنون تعداد بیشتری از بزرگسالان به دنبال درمان ارتودنسی نسبت به قبل می باشند، بسیاری هنوز در مورد ظاهر براکت ها نگران می باشند.

استفاده از هر نوع بریس

از دیگر مزایای ارتودنسی فوری این می باشد که می توان از هر نوع بریسی در این مورد استفاده نمود. این شامل بریس‌های لینگوال (در پشت دندان ها قرار می گیرند تا دیده نشوند) یا بریس های فلزی (پایه‌ ای ترین و پرکاربردترین نوع)، براکت های سرامیکی (براکت های شفاف یا سفید که کمتر دیده می شوند).

این فناوری می باشد که در آخر شما را متقاعد می سازد تا برای خود یا فرزند خود بریس تهیه نمایید، چرا که امکان دارد ارزش سرمایه گذاری را داشته باشد. استفاده از بریس و اصلاح دیگر مشکلات دندانی می تواند بر سلامت کلی بدن هم تأثیر داشته باشد.

این مطلب را هم بخوانید
کاربرد فلوراید تراپی

معایب ارتودنسی فوری

حال که با مزایای ارتودنسی تسریع شده آشنا شدیم برای آنکه بتوانیم یک انتخاب مناسب برای خود یا اطرافیان خود داشته باشیم بهتر است با معایب ارتودنسی تسریع شده هم آشنا گردیم.

ارتودنسی تسریع شده یک رشته جدید دندانپزشکی می باشد، پس تحقیقات یا شواهد بسیاری در اینباره وجود نداشته که نشان دهد چگونه می تواند بر نتایج درمان شما در فرآیند زمان تأثیر خواهد گذاشت. اگرچه تا هنگامی که تمام دستورالعمل های درمانی ارتودنسی تسریع شده به درستی رعایت گردد، هیچ عارضه جانبی پیش بینی نخواهد شد.

از آنجایی که دندان ها به سرعت جابه‌جا می گردند، به تنظیمات مکرر احتیاج خواهند داشت. در عرض چند ماه، امکان دارد به تعداد دفعاتی که در یک دوره ۲ تا ۳ ساله با درمان سنتی احتیاج می باشد، به ارتودنتیست مراجعه نمایید.

آیا هزینه ارتودنسی تسریع شده مشمول بیمه می گردد؟

بایستی اشاره نماییم که شرکت های بیمه برای ارتودنسی تسریع شده هیچ هزینه ای را پرداخت نخواهند کرد، پی احتمالاً هزینه ارتودنسی تسریع شده بر عهده بیمار بوده و او بایستی تمام مخارج را پرداخت نماید.

آیا ارتودنسی فوری برای تمام افراد مناسب می باشد؟

ارتودنسی تسریع شده برای همه افراد مناسب نبوده. بیمارانی که مال اکلوژن شدیدی دارند، مراقبت سنتی تنها گزینه درمانی پیش روی آنها می باشد. بنابراین برای آنکه بدانید کاندید انجام ارتودنسی تسریع شده هستید یا خیر با دندانپزشک خود در اینباره صحبت کنید.

چگونه باعث تسریع درمان ارتودنسی گردیم؟

راه های دیگری هم برای تسریع درمان چه ارتودنسی سنتی یا تسریع شده وجود دارد که شما می توانید انتخاب نمایید، در صورتی که همه افراد بخواهند مدت زمان بریس ها را به حداقل خود برسانند، بایستی یکسری  کارهایی انجام دهند. البته این نکات باعث نمی گردند که درمان سریع تر گردد، اما می تواند کمک کند که کندتر از پیش بینی که انجام شده پیش نرود.

ارتودنسی فوری

این نکات مراقبتی به این شرح است:

نخوردن غذاهای سفت و جویدنی

از غذاهای سفت و جویدنی که می توانند براکت های شما را خم نمایند یا سیم های شما را ببندند، خودداری نمایید.

از کش های خود به درستی استفاده نمایید. 

توجه داشته باشید کش ها تنها هنگامی می توانند موثر واقع شوند که آنها را بپوشید. هنگامی که آنها از دهان شما خارج می گردند، هنگامی است که روند درمان ثابت مانده و از دست می رود.

این مطلب را هم بخوانید
تاثیر گیاهخواری بر سلامت دندان

لقمه های کوچک بگیرید.

بهتر است غذای خود را به اندازه لقمه های کوچک برداشته و میل نمایید. در صورتی که مایل هستید غذاهای ترد همچون سیب یا هویج بخورید، آن ها را برش زده و قبل از خوردن آنقدر بپزید تا نرم گردند. درست است که غذاهای سالم نمی توانند روند درمان را تسریع بخشند، اما می توانند از شکسته شدن براکت ها جلوگیری نمایند.

قرارهای درمانی خود را حفظ نمایید. 

هر چه تعداد جلسات درمانی ارتودنسی فوری خود را از دست بدهید، درمان شما هم به طول می انجامد. این بدین معنی نیست که شما بایستی در مورد یک قرار ملاقات از دست رفته دچار استرس گردید، اما لغو معمول می تواند زمان تاثیر بریس ها را طولانی تر نماید.

دندان ها را تمیز نگاه دارید.

دندان ها و لثه های سالم و تمیز نسبت به لثه هایی که تارتار و پلاک دارند، بهتر به حرکت درمانی پاسخ می دهند. پیروی نمودن از دستور العمل های ارتودنتیست برای بهداشت دندان عامل مهمی می باشد که می تواند در سرعت درمان شما تاثیر بگذارد.

از فشار وارد کردن به فک جلوگیری گردد.

فشرده شدن و ساییدگی دندان ها می تواند بر نحوه حرکت درست دندان ها در فرایند درمان تأثیر بگذارد. باید بگوییم متأسفانه، غالباً افرادی که این عادت را دارند که اقدام به فشرده نمودن فک خود کنند یا روی هم دندان ها را می سابند نمی توانند به درستی مشکل خود را کنترل نموده و درمان را به تاخیر و با مشکل روبه رو می سازند.

در صورتی که مرتباً به هم فشار می دهید یا آسیاب می نمایید، به متخصص ارتودنسی خود اطلاع داده تا یک درمانی برای این مشکل شما ارائه نماید.

جمع بندی ارتودنسی فوری

درمان ارتودنسی تسریع شده اگر با نظر و مراقبت های دندانپزشکی انجام پذیرد می توانند یک درمان موثری و مفید باشد و فرد می تواند از مزایای ارتودنسی تسریع شده نهایت بهره را ببرد.

دندانپزشکی گلد مد از مراکز معتبر در زمینه دندانپزشکی است که تمامی روش های دندانپزشکی را با بهترین مواد انجام می دهد و شما با اطمینان کامل می توانید از خدمات این مرکز که شامل انواع جراحی: جراحی ریشه دندان، جراحی دندان عقل نهفته، جراحی لثه، جراحی ضایعات پاتول و همچنین انواع خدمات عمومی دندانپزشکی و زیبایی همچون ایمپلنت دیجیتال، کامپوزیت، ونیر و لمینت و … استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما
× پشتیبانی از طریق واتساپ