دستگاه ارتودنسی متحرک چیست؟

دستگاه ارتودنسی متحرک چیست؟

زمانی که صحبت از مسائل مربوط به تراز نمودن دندان ها می گردد، استفاده کردن از بریس نمی تواند تنها گزینه برای ما باشد. دیگر ابزارهای ساده ایی هم وجود دارند که می توانند به صاف نمودن دندان های ما کمک نمایند. اما خوب غالباً به مراقبت بیشتری احتیاج دارند. آنها به عنوان دستگاه ارتودنسی متحرک در علم دندانپزشکی شناخته می گردند. با ما در کلینیک دندانپزشکی  گلدمد همراه باشید تا دستگاه ارتودنسی متحرک اشنا گردیم و مزایا و معایب آن را بشماریم.

دستگاه ارتودنسی متحرک

این نوع دستگاه ارتودنسی به طور معمول در لابراتوارهای معتبر ارتودنسی تولید می گردند. به همین جهت در کلینیک های دندانپزشکی نمی توان آن را به راحتی در دسترس داشت. هر دستگاهی با دقت طراحی گردیده شده تا با دندان های بیماری که مایل به استفاده از آن می باشد مطابقت داشته باشند. این نوع دستگاه ارتودنسی را می توان در اشکال مختلف یافت نمود و همچنین می‌توانند به مشکلات مختلف تراز نمودن دندانها کمک نمایند. به غیر از این، می توان از آنها به منظور اولین راه حل برای برطرف نمودن خروپف دانست و باعث میگردد تا با استفاده از آن خواب آسوده و راحتی داشته باشیم.

موفقیت دستگاه ارتودنسی متحرک به طور عمده با ماندگاری دستگاه تعیین می گردد.

این نوع ارتودنسی درست است که قابل جابجایی می باشد اما بایستی به صورت همیشگی و مداوم استفاده گردد. آنها بایستی فقط در زمان های ورزش و تمیز نمودن برداشته شوند.

انواع دستگاه ارتودنسی متحرک

حال که تا حدودی با ارتودنسی متحرک آشنا شدیم بهتر است ببینم این دستگاه دارای چند نوع می باشد. پس همچنان با ما همراه باشید.

از اهداف ارتودنسی متحرک می توان به اصلاح موقعیت های مال اکلوژن جزئی اشاره نمو‌د. آن هم به این علت می باشد که مقدار نیروی وارد گردیده توسط دستگاه های ارتودنسی به طور نسبی سبک و همچون بریس های ثابت متغیر می باشد.

ارتودنتیست ها دستگاه های ارتودنسی متحرک را در ۳ سناریو مختلف که شامل: پیش درمان، درمان خفیف و پس از درمان می باشد را ارائه نمایند. این هم با هدف حفظ نمودن تغییرات به دست آمده از طریق درمان ثابت می باشد. با این همه، آنها فقط در شرایط خفیف، من جمله چرخش جزئی یک دندان که در آن از اثر انگشت استفاده می گردد، قابل استفاده می باشند.

حال شما را با انواع ارتودنسی متحرک آشنا می سازیم:

  • نگهدارنده ها
  • گسترش دهنده های پالاتال 
  • نگهبانان فضا 
  • هربست
  • پروتز کامل
  • هدگیر
  • محافظ های دهان
  • محافظ دندانی با فشار زبان 

مزایای ارتودنسی متحرک

از مزایای دستگاه ارتودنسی متحرک می پوان به این موارد اشاره داشت:

هر زمان که احتیاج بود می توان به راحتی آن را برداشت.

این مطلب را هم بخوانید
انواع دندان عقل و مراقبت های بعد از آن

 ابن نوع ارتودنسی در هدایت رشد کمک کننده می باشند الخصوص در مورد تغییر شکل اسکلتی در طول دوره رشد

می توان از این دستگاه به عنوان تمرین دهنده عضله استفاده نمود.

بسیار ایمن می باشد، چرا که نیروی اضافی یا افزایش یافته قابل اعمال ندارد. معنای آن این است که هیچ آسیبی به همراه نخواهد داشت و در عوض حرکات آهسته را آسان می سازد. از این رو باعث ترویج بازسازی استخوان می گردد.

در صورت وجود آسیب به ارتودنسی متحرک احتیاجی به مراجعه نمودن به دندانپزشک و ندارد. البته در عوض، می توان به منظور جلوگیری از آسیب های اضافی و همچنین نیروی غیر ضروری آن را حذف نمود.

دستیابی به حرکات سرگردان و کج با وسایل قابل جابجایی نسبتاً آسان می باشد.

به طور فاحش در دید نمی باشد.

استفاده کردن از آن ساده و آسان است.

به علت اینکه در آزمایشگاه ساخته می شود وقت بسیاری برای بیمار تلف نخواهد شد.

گران نمی باشد.

دستگاه ارتودنسی متحرک چیست؟

محدودیت های استفاده از دستگاه ارتودنسی متحرک

این دستگاه متحرک توسط متخصص ارتودنسی و بر اساس ناهنجاری فک ها و دندان ها انتخاب می گردد. بعضی از مال اکلوژن ها با دستگاه های جدا شونده قابل درمان می باشند، در حالی که بعضی دیگر احتیاج به دستگاه های ثابت خواهند داشت.

اما خوب این وسیله دندانپزشکی هم محدودیت هایی را به همراه خواهد داشت که باعث می شود معایبی را به همراه داشته باشد که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد:

با اینکه اصلاح چرخش تک دندانی را امکان پذیر می نماید اما خوب چرخش آن زیاد نیست.

اصلاح مال اکلوژن ساده می باشد.

حرکت بدن مشکل می باشد.

تراز نهایی دندان غیرممکن می باشد.

دوره درمان آن معمولاً ممکن است تمدید گرد .

در مراحل ابتدایی ممکن است مشکلات گفتاری را تجربه نماید.

انطباق بیمار با ارتودنسی متحرک بسیار ضروری می باشد.

انتقال دادن دندان های خلفی به داخل شکاف هایی که پس از کشیدن دندان باقی مانده غیرممکن می باشد.

برای موارد شدید ارتودنسی متحرک مناسب نخواهد بود.

چگونه می توان از ارتودنسی متحرک مراقبت کرد؟

هر دستگاه ارتودنسی متحرک بایستی دقیقاً مطابق دستورالعملی که دندانپزشک سفارش می نماید استفاده گردد. اول بایستی حداقل یک بار در روز با کمک خمیر دندان ارتودنسی تمیز گردد. در صورتی که زمان غذا خوردن یا مسواک کردن آنها را بیرون می آورید، مطمئن گردید که آنها را در ظرف خود قرار می دهید. از نگاه داشتن آنها در دستمال یا جیب خودداری نمایید، چرا که امکان دارد شکسته شده یا دور انداخته شوند.

به صورت کلی، دندانپزشکان دستورالعمل های لازم را به شما خواهند داد تا بر اساس انواع دستگاه های متحرک آن را دنبال نمایید. پس ضروری می باشد که اطمینان حاصل نمایید که برای دستیابی به بهترین نتیجه ممکن به آنها کاملاً پایبند باشید.

این مطلب را هم بخوانید
  متخصص ارتودنسی خوب در تهران

 نحوه تمیز کردن دستگاه

دستگاه های متحرک ارتودنسی همچون اینویزیلاین به طور فزاینده ای به منظور صاف نمودن دندان های نامرتب استفاده می گردد. استفاده کنندگان از بریس های سنتی غالباً از اقلام قابل جابجایی همچون نگهدارنده استفاده می نمایند تا پس از برداشتن بریس ها تراز خود را حفظ نمایند. توجه به تمیز کردن و حفظ سلامت دندان بسیار مهم و ضروری می باشد.

پلاک حتی می تواند هم بر روی دندان و هم بر روی دستگاه ارتودنسی ایجاد گردد.

قبل از تمیز نمودن ابتدا دستگاه ارتودنسی را برداشته و بشویید. شستشوی دهان در هنگامی که هنوز با بزاق خیس می باشد به منظور از بین بردن مواد زائد قبل از خشک کردن و سفت نمودن به پوسته ای که جدا کردن آن دشوار بوده بسیار مهم می باشد.

صبح، قبل از خواب و پس از هر وعده غذایی، با کمک یک مسواک نرم دستگاه خود را مسواک بزنید. سپس در آب ولرم و مواد شوینده مخصوص قرار دهید.

توجه داشته باشید از خمیر دندان به علت ساینده بودن استفاده نشود. 

توجه نمایید تمام سطوح دستگاه را با دقت و با حرکات دایره ای شکل تمیز نمایید تا پلاک ها و ذرات غذا که به دستگاه چسبیده اند از بین بروند.

به منظور تمیز نمودن برجستگی های عمیق و شیارها، از سواب های پنبه ای که با آب ولرم و مواد شوینده مرطوب گردیده اند استفاده نمایید.

 زمان درمان ارتودنسی متحرک چقدر است؟

مدت درمان با توجه به شدت این، شلوغی دندان ها، نوع مال اکلوژن، تراز فک و دیگر عوامل تعیین می گردد. اما خوب در همان مراجعه اول دندانپزشک زمان تقریبی درمان را پس از معاینه دندان ها بیان خواهد نمود.

ارتودنسی فوری چیست؟

در آخر

ارتودنسی متحرک همانطور که از نامش بر می آید دستگاهی است که می توان در هر لحظه که لازم بود مثلا در زمان خوردن غذا، مهمانی رفتن، مسواک کردن دندان ها و … آن را برداشت و دوباره استفاده نمود. از این دستگاه ارتودنسی غالباً دندانپزشکان به منظور درمان و اصلاح مشکلات جزئی فک و دندان ها تجویز می نماید.

دندانپزشکی گلد مد از مراکز معتبر در زمینه دندانپزشکی است که تمامی روش های دندانپزشکی را با بهترین مواد انجام می دهد و شما با اطمینان کامل می توانید از خدمات این مرکز که شامل انواع جراحی: جراحی ریشه دندان، جراحی دندان عقل نهفته، جراحی لثه، جراحی ضایعات پاتول و همچنین انواع خدمات عمومی دندانپزشکی و زیبایی همچون ایمپلنت دیجیتال، کامپوزیت، ونیر و لمینت و … استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما
× پشتیبانی از طریق واتساپ