ایمپلنت زیرکونیا چیست؟ کاربرد ایمپلنت زیرکونیا

ایمپلنت زیرکونیا

در صورتی که می خواهید برای دندان های از دست رفته خود یک جایگزین داشته باشید اما از اینکه از ایمپلنت های دندانی تیتانیوم مبتنی بر فلز استفاده کنید حس خوبی ندارید، گزینه هایی دیگری هم وجود داشته که می توان برای آن جایگزین نمود! ایمپلنت های دندانی زیرکونیا جایگزینی کامل و ضد حساسیت زا برای ایمپلنت های دندانی سنتی می باشند. بدون ترس از داشتن فلز در دهان خود، همچنان می توانید از فواید دائمی ایمپلنت های دندانی بهره ببرید.

ایمپلنت زیرکونیا چیست؟

ساختار ایمپلنت های دندانی زیرکونیا مشابه ایمپلنت های دندانی تیتانیومی می باشد، اما این ایمپلنت های سرامیکی زیبایی طبیعی تری نسبت به ایمپلنت های تیتانیومی دارند، چرا که از پایین تا قسمت تاج همرنگ دندان می باشند. گرچه مطالعات بسیار کمتری در رابطه با طول عمر ایمپلنت های زیرکونیا وجود دارد، اما آنها به اندازه تیتانیوم بادوام و قوی هستند.

بیشتر ایمپلنت های زیرکونیا هم یک تکه ای می باشند و با نمونه های تیتانیومی ۳ تکه ای خود متفاوت می باشند. این ایمپلنت به عنوان یک جایگزین سالم بیولوژیکی شناخته می شود. به خصوص برای بیمارانی که به فلز حساسیت دارند یک انتخاب عالی و ایده آل می باشد.

زیرکونیا زیست سازگار و به طور طبیعی همرنگ دندان می باشد. برخلاف پروتزهای اکریلیک و حتی دیگر گزینه های فول آرک، ایمپلنت های زیرکونیایی دهان کامل لکه دار، شکسته یا تراشه نمی گردند.

چرا از کاشت زیرکونیا استفاده نماییم؟

برای آنکه بدانید علت انتخاب ایمپلنت زیرکونیا چیست ما چند مورد از مزایای کاشت زیرکونیا را برای شما عزیزان شرح خواهیم داد. با ما همچنان همراه باشید تا با این نوع ایمپلنت بیشتر آشنا گردیم.

زیبا می باشد 

زیرکونیا به صورت طبیعی شفاف و همچنین به رنگ دندان می باشد، پس کل ایمپلنت دندانی ظاهری همچون یک دندان طبیعی را به خود خواهد گرفت، از پستی که در استخوان فک قرار گرفته شده تا تاج دندان که قابل مشاهده است تماماً همچون دندان طبیعی نشان داده می شود. 

دندانپزشک می تواند این ترمیم دندانی را مطابق با مشخصات لبخند بیمار و تکمیل ویژگی های صورت، لب، خط لثه و حتی رنگ پوست بیمار خود تنظیم نماید. 

دندان های جدید بیمار هم به رنگی مخصوص سفارشی می گردند تا با لثه های طبیعی بیمار مطابقت داشته و همچنین به روشنایی مورد نظر آنها هم سایه می زنند. این موضوع زیبایی شناسی را بهینه می نماید، به خصوص برای افرادی که لثه های نازک دارند که از طریق آن یک پست کاشت سنتی امکان دارد مورد توجه قرار گیرد. 

این مطلب را هم بخوانید
برای انتخاب دندانپزشک اطفال مناسب به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

سیستم تک تکه همچنین می تواند به حفظ سلامت بافت لثه کمک نموده و آن را حفظ کند. همچنین خطر التهاب و عفونت را هم تا حد بالایی کاهش دهد. سطح صیقلی و صاف مواد زیرکونیا هم در برابر لثه ها احساس راحتی می نمایند و در برابر لکه مقاومت بالایی از خود نشان می دهند. 

عملکرد مناسب 

از دیگر مزایای استفاده از ایمپلنت های دندانی زیرکونیا می توان به عملکرد مناسب آن اشاره داشت. زیر کونیا فوق العاده بادوام و قوی می باشند. نحوه ساخت ایمپلنت های سنتی دندان با محکم نمودن دندان های چینی در یک پایه اکریلیک، که اساسا پلاستیکی می باشد، یا یک پایه تیتانیوم می باشد، می تواند به وسیله خط لثه فرد نمایان گردد و (به ندرت) آلرژی زا گردد. 

ایمپلنت های زیر کونیا با ساخت هر ۳ قسمت از ایمپلنت که شامل: پست، ابانتمنت و تاج، طاق می باشد از سرامیک زیرکونیوم، می تواند ضعف های رایجی که در طراحی ۲ ماده ای این محلول های سنتی وجود داشته را برطرف نمایند. 

البته همچنین آنها همانند ایمپلنت های تیتانیوم بسیار زیست سازگار بوده و به خوبی با استخوان فک طبیعی می توانند ادغام گردند. یک مزیت اضافه دیگر این می باشد که برای عملکرد طولانی مدت، مقاوم و خورنده در برابر حرارت می باشند. ایمپلنت های دندانی زیرکونیا پس از قرار گرفتن و ترمیم نمودن، قدرت لازم به منظور گاز گرفتن و جویدن انواع غذاهای سالم را هم فراهم خواهند کرد. 

ایمپلنت زیرکونیا

حساسیت زا نیست.

از دیگر مزایای ایمپلنت زیر کونیا می توان به حساسیت زا نبودن آن اشاره نمود. برخی از افراد به فلزات به خصوص تیتانیوم و نیکل حساسیت دارند. اما در رابطه با این نوع ایمپلنت این مشکل وجود نداشته و باعث می گردد تا بیمار بتواند تا سالها از آن بدون هیچ مشکلی استفاده نماید.

مناسب برای لثه های نازک 

این نوع ایمپلنت برعکس دیگر ایمپلنت ها که لثه را خورده و باعث آسیب به لثه شده و همچنین ماندگاری بالایی ندارند، این مشکلات در هر دندانی که از فلز استفاده نموده است وجود داشته، اما در زیر کونیا این مشکل به دلیل اینکه از فلز استفاده نشده وجود نداشته و به دلیل همرنگ بودن با دندان طبیعی به نظر خواهد رسید.

به اندازه ایمپلنت های فلزی پایدار می باشند.

ایمپلنت های زیرکونیا همچون ایمپلنت های فلزی می توانند پایدار باشند چرا که اسکلتی مشابه با ایمپلنت فلزی دارند که باعث شده افراد بسیاری که به ایمپلنت‌های فلزی حساسیت دارند بتوانند ظاهر زیبا و طبیعی به دندان های خود بدهند.

این مطلب را هم بخوانید
۶ داروی دندان درد برای تسکین فوری درد

سلامت ایمپلنت زیرکونیا

طراحی تک تکه فوق العاده ایمپلنت های دندانی زیرکونیا به این معنی می باشد که آنها می توانند به راحتی در داخل خط لثه جاگیر شده و ثابت شوند. این مورد باعث می شود تا امکان نگهداری و تمیز نمودن آنها راحت تر انجام پذیرد و سلامت دندان ها و بافت های لثه فراهم گردد. 

برای بعضی از بیماران، التهاب و خونریزی در ایمپلنت های زیرکونیا بسیار نادر می باشد. به طور کلی سلامت بهتر دهان و دندان می تواند سلامت جسمانی را تضمین نماید.

معایب ایمپلنت دندان زیرکونیا

حال که با ایمپلنت زیر کونیا آشنا شدیم و دانستیم چه مزایایی را با خود به همراه دارد باید بگوییم که این روش دندانپزشکی در کنار مزایا معایبی را هم به همراه دارد که در ادامه به معایب ایمپلنت زیرکونیا اشاره می کنیم.

مناسب برای افراد سنین بالا نمی باشد.

با بالا رفتن سن تخریب آن هم روبه افزایش خواهد رفت. این موضوع جزو مهمترین ایرادات انتخاب این نوع ایمپلنت می باشد. 

البته هنوز مطالعات بالینی بسیاری در رابطه با موفقیت بلندمدت این محصولات صورت نگرفته است. 

همراه با شکست است.

شکست های بیشتر ثبت گردیده برای ایمپلنت های دندانی ۲ تکه به علت شل گردیدن آسپتیک می باشد. به علت عدم تحقیق در رابطه با ایمپلنت های دندانی ۲ تکه زیرکونیا، امکان دارد بعضی از دندانپزشکان از ایمپلنت های دندانی یک تکه استفاده نمایند.

در آخر

ایمپلنت زیرکونیا به عنوان یک گزینه مناسب و جایگزین عالی برای دندان های از دست رفته می باشد. این روش یک یک روش نوین شناخته شده که چند سالی می شود در عرصه دندانپزشکی ورود نموده است و به علت ساختاری که دارد هم از نظر زیبایی و هم از نظر سلامت مزایای بسیاری را با خود به همراه دارد.

دندانپزشکی گلد مد از مراکز معتبر در زمینه دندانپزشکی است که تمامی روش های دندانپزشکی را با بهترین مواد انجام می دهد و شما با اطمینان کامل می توانید از خدمات این مرکز که شامل انواع جراحی: جراحی ریشه دندان، جراحی دندان عقل نهفته، جراحی لثه، جراحی ضایعات پاتول و همچنین انواع خدمات عمومی دندانپزشکی و زیبایی همچون ایمپلنت دیجیتال، کامپوزیت، ونیر و لمینت و … استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما
× پشتیبانی از طریق واتساپ