راهنمای ساده برای دانستن همه چیز در مورد باندهای مولر

باندهای مولر

باندهای مولر چه هستند؟ چگونه کار می کنند؟ آیا نوارهای مولر دارای مزایا یا معایب می باشند؟

امکان دارد در حین اینکه برای صاف کردن دندان ها و تراز نمودن بایت، جستجو می کنید، این سوالات هم به ذهن شما خطور نمایند. در اینجا، ما یک دستورالعمل سریع را برای شما آماده کرده ایم تا به شما کمک نماید اطلاعات کافی و نسبتا جامعی در مورد باندهای مولر کسب و داشته باشید. پس با ما تا انتهای این مقاله در کلینیک دندانپزشکی گلدمد همراه باشید.

باندهای مولر چه هستند؟

نوارهای مولر که به عنوان باندهای ارتودنسی در دندانپزشکی هم شناخته می شوند، حلقه هایی می باشند که زمان ساخت مجموعه ای از بریس ها در کنار دندان های آسیاب بیمار (دندان های پشتی) قرار داده می شوند. از نوارهای مولر در ارتودنسی به منظور قرار دادن تکیه گاه محکم بر روی سیم کمانی که در امتداد دهانه بریس ها قرار گرفته می شود، استفاده می گردد.

نوارها به طور معمول از فولاد یا فلز ضد زنگ ساخته خواهند شد که باعث می گردد تا ماندگاری طولانی تری داشته باشند، همچنین به آسانی و بدون هیچ مشکلی در دندان قرار گیرد.

ارتودنتیست ها می توانند همچنین دیگر قطعات بریس ساخته شده از فلز یا فولاد را با نوارهای مولر به منظور پشتیبانی قوی ترکیب نمایند.

در صورتی که فاصله قابل مشاهده ای بین دندان های آسیاب بیمار وجود داشته باشد، دندانپزشک می تواند نوارهای مولر را سفارش و تجویز نماید. البته، در صورتی که احتیاج دارید که بایت را با صاف نمودن دندان‌ ها دوباره مرتب نمایید، می تواند مفید واقع گردد.

به غیر از این، می توان گفت در جایی که براکت روی دندان های عقبی می توانند به راحتی در زمان گاز گرفتن پاره شوند، نوارهای مولر در این مواقع انتخاب مناسب تری خواهند بود.

باندهای مولر به طور معمول به منظور انجام جراحی اصلاحی فک، سفارش می گردد. در این شرایط خطر شکستگی براکت ها توسط باندهای مولر برطرف می گردد و دندانپزشک با یک جراحی، اسپلینت را می تواند به این باندها متصل نماید. به غیر از این، ارتودنتیست ها برای کودکانی که دندان های آنها به طور کامل رشد پیدا کرده اند هم نوارهای مولر را پیشنهاد می نمایند.

نوارهای مولر چگونه استفاده می گردند؟

ارتودنتیست قبل از استفاده نمودن از باند، جداکننده های الاستیک یا فاصله دهنده ها را بین دندان های عقب قرار می دهد.

برای مدتی (از چند ساعت تا چند روز) جداکننده ها را باید استفاده کرد. این کار دندان ها را کمی از هم جدا نموده و فضایی برای هر باند مولر بوجود می آورد. زمانی که اسپیسرهای خود را استفاده می کنید ممکن است دندان ها به علت حرکت باعث شل شدن در آنها شوند.

زمانی که به کلینیک باز گشتید، دندانپزشک هر نوار مولر را در اطراف دندان مولر قرار خواهد داد و آن را با یک عامل باندینگ می نماید.

این مطلب را هم بخوانید
چگونه باعث توقف خونریزی بعد از جراحی لثه شویم؟

بستن باند دور دندان آسیاب به طور معمول نمی تواند دردناک باشد و در نتیجه هیچ ناراحتی را برای شما ایجاد نخواهد کرد. اما با این همه، بعضی مواقع برخی از بیماران ممکن است احساس درد جزئی داشته باشند.

درد در اطراف لثه ها یا دندان ها پس از گرفتن مولر موقتی می باشد و با گذشت زمان به مرور از بین خواهد رفت. هنگامی که بریس ها را استفاده می کنید، باید به طور مرتب با ارتودنتیست خود در ارتباط باشید. فراموش نفرمایید که زمان مراجعه به متخصص ارتودنسی، جزئیات مربوط به هر گونه ناراحتی را که احساس کردید برای متخصص ارتودنسی ذکر نمایید.

آیا راهی برای کاهش درد ناشی از باندهای مولر وجود دارد؟

با این همه، در صورتی که پس از گرفتن باند مولر احساس درد داشتید، چه باید کنید؟ با ما همچنان همراه باشید تا به این موضوع هم رسیدگی کنیم.

در این مواقع بهتر است خود را متخصص خود نشان دهید. البته راه های دیگری هم وجود دارند که می توان با توجه به آنها از ایجاد درد جلوگیری نمود.

شما می توانید برای جلوگیری و کاهش درد از مصرف غذاهای سفت و ترد همچون: آب نبات، ذرت بو داده، یخ و … پرهیز نمایید و تا زمان بهبودی کامل آنها را میل نکنید. در عوض، می توانید غذاهای نرم را انتخاب کرده تا به محل، آسیبی وارد نشود و در نتیجه دردی هم رخ ندهد.

برای کاهش درد می توانید از مسکن های بدون نسخه همچون ایبوپروفن و استامینوفن استفاده کرده و باعث کاهش التهاب شوید.

اما، توجه داشته باشید به شدت از دستورالعمل های دندانپزشک خود پیروی نمایید و داروها را بر اساس زمانی که سفارش شده است، مصرف کنید.

آیا باندهای مولر انتخاب مناسبی است؟

بعضی مواقع ارتودنتیست ها استفاده از براکت ها را به منظور لنگر انداختن سیم های قوسی در محل خود انتخاب می نمایند. طراحی مناسب براکت ها باعث می شود تا مسواک کردن و نخ دندان کشیدن بین دندان های آسیاب آسان تر انجام پذیرد و در نتیجه سلامت دندان حفظ گردد.

مزیت دیگر این می باشد که ارتودنتیست ها این توانایی را خواهند داشت تا قطعات دیگری را به نوارهای مولر وصل نمایند، همچون وسایلی که فک پایین و بالا را تغییر می دهند یا گسترش می دهند.

آیا باندهای مولر ضرری هم به همراه خواهند داشت؟

از خطراتی که در زمان استفاده از نوارهای مولر می توان به آن اشاره نمود، افزایش خطر پوسیدگی دندان می باشد. از آنجا که یک نوار مولر به طور کامل دندان را در بر خواهد گرفت، مسواک کردن یا نخ دندان کشیدن می تواند کمی مشکل و یا حتی غیر ممکن باشد.

این مطلب را هم بخوانید
مراقبت های بعد از انجام ایمپلنت دندان

در صورتی که غذا بین نوار مولر و دندان گیر کند، پوسیدگی دندان رخ می دهد. به منظور جلوگیری از این اتفاق، بیشتر ارتودنتیست ها از چسب های دارای فلوراید به منظور کاهش خطر پوسیدگی استفاده می نمایند.

زمان استفاده از نوارهای مولر چقدر است؟

به طور کلی باندهای مولر برای انجام عمل جراحی فک اصلاحی استفاده می شود. پس از انجام پولیش دندان، دندانپزشک باندهای مولر را با کمک ماده ای به نام سیمان دندانی روی دندان قرار می دهد. این باندها به طور معمول حدود 12 تا 18 ماه استفاده می گردند.

آیا امکان برپاشتن نوارهای مولر وجود دارد؟

خیر، این امکان وجود ندارد. البته پس از مدتی امکان شل شدن آنها وجود داشته  و از آنجایی که قرار نیست سیمان دندان همیشگی باشد، این امکان وجود خواهد داشت با هر فشار شدیدی سیمان دچار ترک خوردگی و شل شدن شود.

در این مواقع امکان قورت دادن یا خفگی وجود خواهد داشت. پس توصیه می کنیم در این مواقع با دندانپزشک خود تماس بگیرید.

 در صورتی که نوار مولر بشکند چه اتفاقی خواهد افتاد؟

در صورتی که نوار مولر پاره شد، مقدار کمی موم ارتودنسی را برداشته و روی هر انتهای تیز بمالید تا باعث ایجاد خراش و بریدگی در دهان نشود. پس از آن سریعاً خود را به متخصص خود مراجعه کرده و مشکل پیش آمده را بازگو نمایید.

 آیا می توان بریس بدون دندان مولر داشت؟

باید بگوییم که بله، در صورتی که یک یا چند دندان از دست رفته دارید، می توانید همچنان از بریس استفاده نمایید.

البته بهتر است قبل از انجام با متخصص خود در این باره مشورت نمایید.

در آخر

در کل، باندهای مولر به منظور کاهش فاصله قابل توجه بین دندان ها و همچنین صاف نمودن دندان ها قابل استفاده و مفید می باشند. از آنجایی هم که بیشتر مردم نگران لبخند و ظاهر خود هستند، از باندهای مولر می توانند به عنوان یک درمان ترمیمی دندان استفاده نمایند.

نوارهای مولر می توانند مزایای بسیاری برای سلامت و زیبایی دندان به همراه داشته باشند. این روش دندانپزشکی توسط متخصص ارتودنسیت و دندانپزشک متخصص قابل انجام است. فقط در زمانی که از این روش استفاده می کنید به بهداشت دهان و دندان خود توجه نمایید.

دندانپزشکی گلدمد از مراکز معتبر در زمینه دندانپزشکی است که تمامی روش های دندانپزشکی را با بهترین مواد انجام می دهد و شما با اطمینان کامل می توانید از خدمات این مرکز که شامل انواع جراحی: جراحی ریشه دندان، جراحی دندان عقل نهفته، جراحی لثه، جراحی ضایعات پاتول و همچنین انواع خدمات عمومی دندانپزشکی و زیبایی همچون ایمپلنت دیجیتال، کامپوزیت، ونیر و لمینت و روکش، بلیچینگ و کامپوزیت و جرم گیری … استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما
× پشتیبانی از طریق واتساپ