از بلیچینگ دندان چه می دانید؟

بلیچینگ دندان

در جلوی آینه حتما متوجه زرد شدن دندان هایتان شده اید. زرد شدن دندان ها به کاهش اعتماد به نفس و عدم حضور در جامعه می انجامد.  حتما به دنبال راهی برای برطرف کردن این مشکل بوده اید. بلیچینگ دندان یکی از روش های پيشرفته در دندانپزشکی است که با استفاده از چند قلم مواد توسط دندانپزشک یا به صورت خانگی در منزل صورت می گیرد. همچنین موجب اصلاح لبخند شما نیز می شود و می توانید با اعتماد به نفس بالا در جامعه و بین دوستان خود حاضر شوید. این روش از در این مقاله به تعریف بلیچینگ و مزایا و معایب این روش مدرن خواهیم پرداخت.

تعریف بلیچینگ دندان

همانطور که گفته شد برای رفع زردی دندان ها بلیچینگ دندان انجام می شود. به طور کلی دندان از دو قسمت عاج و مینا تشکیل شده است که مینا بر روی عاج دندان وجود دارد و بعد از مدتی و با مصرف کافئین، چای و … و همچنین کاهش ضخامت مینای دندان رنگ عاج دندان نمایان خواهد شد و مواجه زردی دندان ها خواهید و شما می توانید در منزل یا مطب دندانپزشکی با استفاده از چند مواد دندان های خود را سفید کنید.

در انجام بلیچینگ از دو ماده شیمیایی پراکسید هیدروژن در مطب دندانپزشکی و پراکسید کرباسند در روش خانگی استفاده می شود. این مواد با ورود به ساختار کریستالی دندان رنگدانه هایی که باعث تیره شدت دندان ها شده بودند را اکسید می کنند و در نتیجه به عاج دندان نفوذ کرده و رنگ آنها نیز تغییر پیدا می کند.

عوامل زردی دندان

از جمله عواملی که موجب زردی دندان های می شود عبارتند از:

سیگار کشیدن زیاد

رژیم غذایی نامناسب

رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان

مصرف نوشیدنی های حاوی قند

شایان به ذکر است که با استفاده مرتب مسواک و نخ دندان نیز ممکن است این مشکل رخ دهد. زیرا از رژیم غذایی درست استفاده نمی شود و مواد قندی مصرف می کنند.

با بلیچینگ دندان می توانید این مشکل را برطرف کنید. بلیچینگ کمتر از کامپوزیت دندان و لمینت دندان به مینای دندان صدمه می رساند.

روش های انجام بلیچینگ دندان

بلیچینگ به دو روش قابل انجام می باشد و می توان در کلینیک دندانپزشکی یا در خانه آن را انجام داد. در ادامه به توضیح بیشتر این دو روش خواهیم پرداخت.

بلیچینگ در کلینیک دندانپزشکی

این روش زیبایی در مطب توسط متخصص بلیچینگ صورت می گیرد. برای این کار نیاز به مواد شیمیایی با غلظت بالا می باشد و در مدت زمان کوتاه انجام می گیرد. به این صورت که در ابتدا محلول اسیدی را به دندان‌های شما اچ می کنند و سپس یک ماده اکسید کننده را به مینای دندان میمالند. در ادامه به نور شدید یا لیزر احتیاج است. برای انجام این روش باید سه تا چهار جلسه به دندانپزشکی مراجعه کرد وهر جلسه حدود نیم ساعت تا یک ساعت به طول می انجامد.

این مطلب را هم بخوانید
افزایش طول تاج دندان

به دندانپزشکی های معتبر همچون دندانپزشکی گلدمد با سالها تجربه و کادر مجرب مراجعه کنید تا در اثر استفاده از مواد شیمیایی دچار حساسیت و ناراحتی چون درد لثه و دندان درد نشوید. برای جلوگیری از بروز مشکلات لثه دندانپزشک از ژل های محافظت کننده با یک نور آبی برای ثابت نگه داشتن از ژل استفاده می کند تا مواد اکسید کننده به لثه ها برخورد نکند. قیمت بلیچینگ در مراکز دندانپزشکی قیمت بیشتری از انجام آن در خانه دارد و در نتیجه نسبت به مواد استفاده شده مدت ماندگاری آن نیز متغیر است‌.

بلیچینگ  فوری یا پاور بلیچینگ (سفید کننده نیرو) نیز یک روش جدید می باشد که به صورت فوری و در یک جلسه انجام می شود. در این روش از هیدروژن پراکسید غلیظ استفاده می شود که موقتی است و فقط یک تا سه سال ماندگاری دارد و بعد از تیره شدن دندان نیاز به انجام دوباره بلیچینگ فوری می باشد.

بلیچینگ دندان در خانه

روش دیگر در خانه انجام می شود و بهتر است زیر نظر دندانپزشک صورت گیرد. تفاوت زیادی بین ماده ای که در منزل استفاده می شود با ماده ای که در مطب استفاده می شود وجود دارد. در روش خانگی با استفاده از قالب دندان خود(نایت گارد) که توسط دندانپزشک درست شده است انجام پی گیرد به این صورت که ژل بلیچینگ دندان را وارد نایت گارد می کنند و بر روی دندان ها قرار می دهند.

نسبت به وضعیت دندان های شما یک تا شش ساعت باید مواد بر روی دندان باقی بمانند و این پروسه یک تا دو هفته به صورت روزانه برای هر فک باید تکرار شود. لازم به ذکر است در هر بار فقط یک فک را می توان مواد گذاشت.

قبل از بلیچینگ گردن باید دندان های پوسیده و شکسته خود را ترمیم و سپس بلیچینگ انجام دهید.

بلیچینگ دندان

مزایای بلیچینگ دندان

برای سفید کردن دندان ها مناسب می باشد و ساده ترین روش می باشد.

نسبت به روش های دیگر خطری برای فرد ندارد و می تواند با خیالی راحت آن را انجام دهد.

معایب بلیچینگ

داُمی نبودن این روش یکی از معایب آن می باشد که باید بعد از چند سال دوباره ایم کار را انجام دهید.

این مطلب را هم بخوانید
معایب ایمپلنت دندان

امکان بروز حساسیت در برخی افراد می شود و البته این حساسیت دائمی نیست و بعد از مدتی برطرف می شود.

به طور حتمی نمی توان گفت که دندان ها کاملا سفید می شوند. زیرا به لک دندان ها، سن و وراثت نیز بستگی دارد.

مراقبت های بعد از انجام بلیچینگ

بعد از انجام این کار باید نکاتی را رعایت کنید که در ادامه به آن می پردازیم.

در چند ساعت اول لثه ها را با آب گرم بشویید و سپس به آرامی برای کاهش درد لثه ها را ماساژ دهید.

از کشیدن سیگار و قلیان بپرهیزید.

روزانه دو بار با آب گرم دندان ها را شستشو دهید.

تا ۲۴ ساعت از خوردن غذاهایی که بر روی دندان لک ایجاد می کنند مانند نوشابه خودداری نمایید.

قهوه و چای پررنگ استفاده نکنید‌

غذاهای سرد نخورید.

استفاده از خمیردندان ضد حساسیت در روزهای اول الزامی است.

برای ویزیت دوباره یک هفته بعد از بلیچینگ دندان به مطب دندانپزشک خود مراجعه کنید.

خوردن شیر و آب که مایع های بی رنگ هستند ممانعتی ندارد.

موز و سیب نیز از میوه های قابل استفاده در روزهای ابتدایی می باشد.

خوردن برنج، ماکارونی، نان و سیب زمینی اشکالی ندارد و برای لثه ها و دندان ها مناسب هستند.

مصرف پنیر، ماست و خامه توصیه می شود.

نکته

امکان بروز حساسیت در برخی افراد وجود دارد.

مواد بلیچینگ به هیچ وجه نباید به لثه ها و صورت برخورد کند.

نتیجه گیری

سفیدی دندان بسیار مهم است و افرادی که دچار زردی دندان ها شده اند باید به فکر راهی برای سفید کردن آن باشند. بلیچینگ دندان از روش های راحت و بدون مشکل می باشد که با استفاده از مواد اسیدی انجام می شود و با نفوذ به کریستال های دندان به برطرف کردن رنگدانه های به جای مانده بر روی دندان ها کمک خواهد کرد و در نتیجه دندان های سفیدی به شما هدیه می دهد و می توانید لبخندی زیبا داشته باشید. بلیچینگ در مطب دندانپزشک و در خانه زیر نظر دندانپزشک صورت می گیرد و هزینه بلیچینگ در خانه کمتر از مطب می باشد و همچنین زمان‌بر می باشد.

بعد از انجام بلیچینگ دندان باید مراقب دندان های خود باشید و به نکات گفته شده در بالا حتما توجه کنید. شما می توانید تمامی خدمات دندانپزشکی را از گلد مد بخواهید. گلد مد از مراکز معتبر در زمینه دندانپزشکی میباشد و تمامی امور دندانپزشکی را می توانید در این مرکز انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما
× پشتیبانی از طریق واتساپ