جرم گیری لثه چیست؟ چه فوایدی دارد و چه تفاوتی با جرم گیری دندان دارد؟

  • صفحه اصلی
  • مقالات
  • جرم گیری لثه چیست؟ چه فوایدی دارد و چه تفاوتی با جرم گیری دندان دارد؟
جرم گیری لثه

جرم گیری لثه (Gum scaling) با عنوان روت پلنینگ نیز شناخته می شود و یکی از روش های مراقبت از دندان و لثه است که با استفاده از ابزارهای خاص، لکه ها و سایر مواد زائد روی سطح لثه را پاکسازی می کند. این روش به عنوان یکی از مراقبت های پیشگیرانه برای جلوگیری از بروز بیماری های لثه و دندان شناخته می شود. در این مقاله، به بررسی فواید جرم گیری لثه و تفاوت آن با جرم گیری دندان پرداخته خواهد شد.

نحوه انجام

جرم گیری لثه به صورت حرفه‌ای توسط دندانپزشک با استفاده از ابزارهای خاص و متعددی انجام می‌شود. در ادامه به نحوه انجام این عمل می‌پردازیم:

1- بررسی وضعیت لثه: دندانپزشک در ابتدا با استفاده از ابزارهای خاص، لثه را بررسی می‌کند.

2- تشخیص محل آلودگی: پس از بررسی وضعیت لثه، محل‌هایی را که به نظرش پلاک و سایر ذرات وجود دارد و لثه دارای آلودگی است، شناسایی می‌کنند.

3- جرم گیری: پس از تشخیص محل آلودگی، با استفاده از ابزارهای خاص مانند برس، سوپاپ، بخور و یا لیزر، روی سطح لثه کار می‌کند تا لثه را تمیز کند.

4- پولیش: پس از جرم گیری، پزشک با استفاده از ابزارهای خاص، سطح دندان را پولیش می‌کند بطوریکه دندان ظاهری شفاف و درخشان داشته باشد.

در نهایت نیز به بیمار با توضیحاتی درباره رعایت بهداشت دهان و روش‌های پیشگیری از بیماری‌های دهان و دندان مشاوره می‌دهد.

فواید

1- پیشگیری از بیماری های لثه‌ای

یکی از فواید اصلی این کار، پیشگیری از بیماری های لثه‌ای است. این بیماری ها، شامل التهاب، عفونت و پیریودنتال می شود. این بیماری ها می توانند باعث تخریب بافت های اطراف دندان شده و در نهایت منجر به فروپاشی دندان‌ها گردند.

این مطلب را هم بخوانید
  متخصص ارتودنسی خوب در تهران

2- بهبود بهداشت دهان و دندان

جرم گیری لثه، بهبود بهداشت دهان را نیز به همراه دارد. با حذف لکه ها، پلاک و سایر مواد زائد از سطح لثه‌ها، می توان بهداشت دهان و دندان را بهبود بخشید. این کار باعث بهبود رنگ دندان ها، کاهش بوی بد دهان و بهبود تنفس شما می شود.

3- جلوگیری از بروز بیماری های قلبی

برخی تحقیقات نشان داده اند که بیماری های لثه‌ای می توانند باعث بروز بیماری های قلبی شوند. با جرم گیری این بخش از دهان، می توان از بروز بیماری های قلبی جلوگیری کرد.

4- بهبود کیفیت زندگی

جرم گیری لثه می تواند بهبود کیفیت زندگی شما را نیز به همراه داشته باشد. با حفظ سلامت دهان و دندان، می توانید با خیال راحت تری غذا بخورید و از زندگی لذت بیشتری ببرید.

تفاوت با جرم گیری دندان

جرم‌گیری لثه و جرم‌گیری دندان از نظر فرآیند متفاوت هستند. در جرم گیری لثه، پزشک دندان یا بهداشت دهان با استفاده از ابزارهای خاصی مانند برس، سوپاپ، بخور و یا لیزر، روی سطح لثه کار می‌کند تا پلاک و سایر ذرات موجود در پوسته دندان و لثه را تمیز کند.

اما در جرم گیری دندان، پزشک دندان با استفاده از ابزارهای خاصی مانند برس‌ها، روی سطح دندان کار می‌کند تا پلاک و سایر ذرات را که روی سطح دندان تشکیل شده‌اند، بردارد. هدف از جرم‌گیری دندان، پاک کردن دندان از پلاک و سایر ذرات آلودگی است که می‌تواند منجر به بوی بد دهان، زخم‌های لثه و بیماری‌های دندانی شود.

سوالات متداول

آیا درد دارد؟ بله این روش می‌تواند کمی ناراحت‌کننده باشد، اما معمولاً خیلی دردناک نیست. می‌توان از بیهوشی موضعی برای بی‌دردی منطقه در حین روند استفاده کرد. با این حال، برخی افراد ممکن است پس از انجام این کار نیز، حساسیت یا درد در لثه خود را تجربه کنند که باید در عرض چند روز بهبود پیدا کند.

این مطلب را هم بخوانید
تفاوت عمل لیفت سینوس باز و بسته پیش از کاشت ایمپلنت دندان

آیا لازمه؟ بله ،این روش یک جنبه مهم از حفظ بهداشت دهان و پیشگیری از بیماری لثه است.

آیا پس از جرم گیری لثه، لثه از جایش بلند می شود؟ ممکن است این کار به التهاب و تحریک لثه‌ها منجر شود. پس از حذف پلاک ها و ذرات روی لثه، لثه‌ها می‌توانند شروع به بهبود و متصل شدن به دندان‌ها کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما
× پشتیبانی از طریق واتساپ