علت خشکی دهان چیست؟ 

علت خشکی دهان چیست؟

دهان ما برای اینکه بتواند هر کاری را به درستی انجام دهد احتیاج به بزاق دارد. بزاق دهان ما را حفظ می دارد و به ما در بلع کمک می نماید. همچنین به عنوان یک پاک کننده عمل می نماید. بزاق دائماً اطراف دهان و دندان های ما را شسته، با پوسیدگی دندان مبارزه نموده و به نگاه داشتن دندانهای ما کمک بسزایی می نماید. ما در این مقاله سعی داریم در رابطه با خشکی دهان و علل که باعث ایجاد آن شده و نحوه درمان خشکی شدن دهان صحبت کنیم. پس اگر شما هم مایل به دانستن و افزودن به علم خود هستید، پیشنهاد می کنیم این مطلب را از دست ندهید.

خشکی دهان 

وضعیتی می باشد که جریان بزاق دهان را مختل نموده و باعث می شود مادر دهان خود احساس خشکی کنیم.

چگونه متوجه شوم دهانم خشک شده؟

برای خشکی دهان چند علل وجود دارد که باید به آنها توجه نمود. بعضی افراد احساس می نمایند که بزاق دهان آنها چسبناک و غلیظ شده و صحبت نمودن یا قورت دادن را به سختی انجام می دهند. برخی از افراد هم در دهان خود احساس خارش یا سوزش داشته و به برخی از غذاها حساس می گردند. دهان امکان دارد زخم گردد و خطر پوسیدگی دندان و بیماری لثه را بیشتر نماید. در برخی غز موارد، دهان می تواند براق و قرمز گردد. اگر هر یک از این علائم را در خود احساس نمودید، لزوماً به این معنی نیست که شما دچار خشکی دهان شده اید. اما خوب بهتر می باشد در مورد آن با پزشک یا دندانپزشک خود صحبت و مشورت نمایید.

علت خشکی دهان چیست؟

خشکی دهان امکان دارد نشان دهنده مشکلات مختلف بوده و ممکن است با بالا رفتن سن نمایان گردد. جزء این یک داروی فوق العاده می باشد. به ویژه قرص های قلبی، فشارخون و استرس هم می تواند روی خشک شدن دهان تاثیر بگذارد. پزشک، داروساز یا دندانپزشک شما باید به شما در رابطه با اینکه آیا داروی شما می تواند مشکل ایجاد کند یا خیر صحبت نماید. همچنین خشکی دهان می تواند از درمان های پزشکی همچون رادیوتراپی یا جراحی سر یا گردن ایجاد گردد.

این مطلب را هم بخوانید
پروفیلاکسی دندان چیست و چه مزایایی دارد؟

در بعضی از موارد مستقیم، خشکی دهان می تواند از یک وضعیت پزشکی نشأت بگیرد. (به عنوان نمونه: انسداد غدد بزاقی، لوپوس و سندرم شوگرن).

آیا خانم ها بیشتر در معرض خشکی دهان قرار می گیرند؟

خانم هایی که در دوران یائسگی قرار می گیرند. امکان این مورد وجود دارد که از خشکی رنج ببرند. اگر دارو مصرف می نمایید و هر یک از علائم را در خود احساس و مشاهده کرده اید، با پزشک یا دنداپزشک خود در اینباره صحبت نمایید تا ببینید آیا می توان این عارضه را تغییر و درمان نمود یا خیر.

راهی برای جلوگیری از خشک شدن دهان وجود دارد؟

در این رابطه باید بگوییم متأسفانه، به نظر می رسد هیچ راهی برای جلوگیری نمودن از این مشکل وجود نداشته، اما محصولاتی وجود دارند که می توانند به کاهش این مشکل کمک نمایند.

نبود بزاق در دهان چه مشکلاتی را می تواند بوجود آورد؟

بزاق به دفع نمودن اسیدی که به دندان های ما حمله می نمایند کمک نموده و جزو مهمترین علل سلامتی دندان. های ما می باشد.

به عبارتی بزاق به تجزیه غذا در حین جویدن کمک می نماید و این امکان را به ما می دهد تا راحت تر جویدن غذا را انجام داده و به راحتی قورت دهیم. بعضی از افرادی که زمانی جریان بزاق آنها را تحت تأثیر قرار می دهند، در بلع مشکل خواهند داشت.

بزاق هم در مبارزه با پوسیدگی دندان بسیار مهم می باشد. به مبارزه با باکتری هایی که پلاک های دندانی را تشکیل می دهند و باعث پوسیدگی دندان و بیماری لثه می گردند، کمک می نماید. پلاک لایه چسبناک و نازکی است که مدام روی دندان ما شکل می گیرد.

بزاق کمتر هم می تواند بر روی خوردن غذا تاثیر داشته و خوردن غذاهای خشک را سخت تر نماید. بعضی مواقع هم می تواند بر گفتار ما تأثیر گذاشته و احتمال  بوی بد دهان را نیز افزایش دهد.

علت خشکی دهان چیست؟

از چه محصولاتی برای درمان خشکی دهان کمک بگیریم؟

برخی از محصولات می توانند به ما در سلامت و مراقبت دهان و دندان کمک نمایند این محصولات به طور معمول اسپری یا ژل می باشند. برخی از آنها دارای مواد اضافی بوده که می توانند به منظور جلوگیری از کمک دندان ها و لثه ها استفاده گردند. همچنین محصولات ویژه ای به منظور کمک به بهداشت روزانه دهان ما همچون خمیر دندان و دهان شویه وجود دارند.

این مطلب را هم بخوانید
باندینگ دندان چیست و چه فایده ای برای دندان ها دارد؟

برای خشکی دهان باید به دندانپزشکی مراجعه نمود؟

خطر بیماری لثه و پوسیدگی دندان با خشکی دهان بیشتر می باشد و این موارد می توانند حتی سریعتر از حد معمول بوده و بدتر هم شوند. پس مهم می باشد که به طور منظم به دندانپزشک خود مراجعه نمایید. دندانپزشک شما به شما خواهد گفت که چند وقت یکبار باید برای سلامت دهان و دندان خود به او مراجعه نمایید.

آیا راهی برای کمک به درمان وجود دارد؟

راه هایی برای تسکین نمودن علائم خشکی دهان وجود دارد. بعضی ا افراد دریافتند که مکیدن شیرینی های بدون قند یا آب در کوتاه مدت می تواند در تولید بزاق دهان و جلوگیری از خشکی دهان کمک کننده باشند.

استفاده از محصولات بدون قند بسیار مهم می باشد، چرا که این مشکل می تواند احتمال پوسیدگی دندان را روبه افزایش قرار دهد. جویدن آدامس بدون قند هم می تواند کمک کننده باشد. چرا که دهان شما را به تولید بزاق تشویق می نماید. 

خمیر دندان خاصی را برای درمان خشکی دهان استفاده نمایم؟

استفاده نمودن از خمیر دندان های که حاوی فلوراید دارای حداقل 1350 تا 1500ppm (قسمت در میلیون) فلوراید بسیار مهم می باشد. یک خمیر دندان “مراقبت کامل” امکان دارد بهترین باشد. چرا که دارای عوامل ضد باکتری و سایر مواد به منظور کنترل تشکیل پلاک می باشد.

بعضی از محصولات دارای سدیم لوریل سولفات (SLS) می باشند و بعضی از افراد مبتلا به خشکی متوجه می گردند که این می تواند باعث تحریک دهان و بدتر نمودن وضعیت گردد.

در آخر

کلینیک تخصصی دندانپزشکی دارای تیم متخصص بوده و مراقبت های لازم، عصب کشی، بریج دندان، ایمپلنت دیجیتال، جراحی فک و صورت، جراحی لثه و جراحی ریشه دندان و … توسط این تیم متخصص با قیمت مقرون به صرفه و با بهترین کیفیت و امکانات انجام می پذیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما
× پشتیبانی از طریق واتساپ