مزایای روکش سرامیکی چیست؟

مزایای روکش سرامیکی چیست؟

سرامیک ها در انواع مختلفی از کاربرد ابزارهای صنعتی برش، راکتورهای هسته ای، زیست پزشکی، خودرو و … استفاده می گردند، پس سرامیک ها به دلیل اینکه از نظر شیمیایی و خواص مکانیکی پایداری خوب در مقایسه با بسیاری از مواد دیگر دارند پرکاربردتر می باشد. ما می خواهیم در رابطه با مزایا روکش سرامیکی بر روی دندان ها صحبت نماییم و ببینیم که چه مزایایی را این روش با خود به همراه دارد. با ما همان همراه باشید تا با مزایا روکش سرامیکی آشنا گردیم.

روکش سرامیکی

سرامیک های دندانی پیشرفته از سرامیک های شیشه هستند که با لیتیوم دی سیلیکات، لوسیت، پلی کریستال های زیرکونیا و آلومینا و … تشکیل و غنی شده اند.

به طور کلی سه نوع سرامیک در دندانپزشکی موجود است که می توان از آنها برای برای روکش و زیباسازی دندانها استفاده نمود. 

این سه نوع عبارتنداز:

  • تاج های سرامیکی
  • روکش های سرامیکی
  • بریج های سرامیکی دندان

بریس های سرامیکی 

براکت یا همان بریس سرامیکی از براکت های همرنگ یا شفاف دندان به جای براکت ها و سیم های نقره ای خاکستری یا فلزی به منظور اصلاح ناهنجاری های دندان همچون ناهماهنگی بین دندان ها استفاده می گردد.

در ادامه به برخی از تفاوت های بریس های سرامیکی نسبت به فلزی اشاره خواهیم کرد.

بریس های سرامیکی نسبت به بریس های فلزی کمتر نمایان می گردند. می توانید با رنگ دندان های خود آنها را مطابقت دهید.

ممکن است بریس های فلزی با نتایج آزمایش های تصویربرداری تداخل داشته باشند. بریس های سرامیکی در مقایسه با بریس‌های فلزی در آزمایش‌های تصویربرداری هیچ تداخلی نخواهند داشت.

معایب بریس های سرامیکی

در کنار هر مزایایی چند عیب هم وجود دارد و این در مورد بریس های سرامیکی هم صدق می نماید. از معایب بریس های سرامیکی می توان به این موارد اشاره نمود:

بریس های سرامیکی گران تر از بریس های فلزی می باشند.

بریس های سرامیکی بزرگتر از بریس های فلزی می باشند. از این رو، تمیز نمودن یا مسواک کردن آنها امکان دارد کمی بهتر باشد.

آنها همچنین امکان دارد منجربه تورم لثه ها گردند. چرا که به لمس و دما حساس می باشند.

در بریس های سرامیکی نسبت به بریس های فلزی احتمال شکستگی بیشتر وجود دارد. از این رو دوام کمتری هم دارند.

این را هم اضافه کنیم که شکنندگی باعث طولانی تر گشتن روند صاف نمودن دندان ها نسبت به دندان های فلزی به دلایل متعدد به دندانپزشکی می گردد.

تاج های سرامیکی 

روکش های سرامیکی به منظور نشستن بر روی دندان طراحی گردیده اند. آنها به بازیابی عملکرد جویدن کمک می نمایند بدون آنکه دندان از بین رفته باشد. تاج تمام سرامیک به طور معمول کاملاً از چینی یا نوع دیگری از سرامیک ساخته شده است.

تمام سرامیک ها به طور کلی نزدیک ترین رنگ به دندان طبیعی می باشند. از این رو، این گزینه به خصوص برای افرادی که بسیار نگران ظاهر دندان های خود می باشند، مناسب می باشد.

یکی دیگر از مزایای داشتن روکش های سرامیکی مقاومت بسیار بالای آن در برابر تغییرات دما می باشد. از این رو، احتمال دارد گرما یا سرما را در دندان های خود تجربه نمایید.

این مطلب را هم بخوانید
جراحی لیفت سینوس چیست؟

علیرغم تمام مزایایی که در استفاده از روکش سرامیکی برای دندان ها وجود دارد، این روکش دارای معایبی هم می باشد. در مقایسه با تاج فلزی باید بگوییم که احتمال شکستن آن با نیرو وجود خواهد داشت. همچنین می تواند دلیل ساییدگی دندان های مجاور در زمان جویدن غذا هم گردد.

تعریف روکش های سرامیکی

از روکش های دندانی به منظور پوشاندن سطح جلویی دندان ها استفاده می گردد. آنها می توانند از جنس سرامیک (چینی) یا رزین کامپوزیت باشند. مزایای استفاده از روکش های دندان سرامیکی این می باشد که بهتر از روکش های رزینی می توانند در برابر لکه ها مقاومت داشته باشند. آنها همچنین به تقلید از خواص انعکاس نور دندان های طبیعی، باعث ایجاد ظاهری طبیعی به دندان ها گردند.

از مزایا روکش سرامیکی می توان به این موارد اشاره داشت:

دارای ماندگاری بالایی هستند. به طور تقریبی ​​بین 10 تا 15 سال طول عمر آنها تخمین زده شده است. 

دارای ویژگی های استحکام فوق العاده ای می باشند و در برابر مقاومت خوبی در برابر شکستگی دارند.

آنها در برابر لکه مقاوم می باشند و با گذشت زمان دچار تغییر رنگ نمی شوند.

آنها با دقت بالا بر روی دندان زیرین قرار خواهند گرفت و از عدم وجود برآمدگی برای به دام انداختن ذرات غذا برخوردار می باشند.

 از دیگر مزایا روکش سرامیکی این است که نگهداری از آنها بسیار آسان می باشد.

زیباسازی دندان ها را به نحو احسنت انجام می دهد، چرا که از مینای طبیعی دندان در شفافیت و انتقال نور تقلید می نماید.

تعریف بریج های سرامیکی دندان

دندانپزشکان با کمک بریج های دندانی به منظور بستن شکاف دندان های بیماران و بهبود لبخند آنها استفاده می نمایند. بریج دندان در اصل یک دندان مصنوعی (به نام پونتیک) می باشد که در بین ۲ دندان مجاور قرار خواهد گرفت. برای اینکه ظاهری طبیعی به دندان های خود داده شود، به طور معمول بریج های سرامیکی نسبت به سایر بریج های دندانی فلزی می گردند.

از مزایای بریج های سرامیکی می توان به استحکام آنها اشاره نمود.

استحکام بریج یک مزیت قطعی می باشد، اما به همراه آن، پوشش شفاف و جذاب پانتیک و تاج بوده که می تواند ظاهری اصلی به آن ببخشد. 

دیگر مزیت این می باشد که هیچ ترسی از دیدن خط خاکستری در لبه لثه وجود نخواهد داشت. این یک خاص در مورد پل چینی ذوب شده به فلزی می باشد که مشکل خود را الخصوص در لثه ها نشان خواهد داد.

اما خوب پل تمام سرامیکی این نگرانی را به همراه دارد. در ساخت پل از فلز استفاده نگریده و به علاوه پل بالای لبه لثه نصب گردیده است. این تضمین می نماید که لثه ها و دندان های شما سالم و بی خطر باقی بماند. 

مزایای روکش سرامیکی چیست؟

نحوه نصب پل سرامیکی

دندانپزشک شما قبل از اینکه تصمیم خود را برای انجام کار بگیرد ابتدا معاینه ای انجام می دهد تا مشخص شود بیمار برای انجام بریج مناسب است یا خیر، دندان ها و لثه های بیمار را معاینه می نماید و یک سری سوالات از او خواهد پرسید. اگر مناسب بوده باشد، این روش را در دو مرحله انجام خواهد داد:

این مطلب را هم بخوانید
مدت زمان انجام ارتودنسی چند ماه است؟

مرحله اول

دندانپزشک دندان های بیمار را برای انجام بریج آماده می نماید. این آماده سازی شامل تمیز نمودن و تغییر شکل دندان به گونه ای می باشد که در شرایط خوبی برای بریج قرار گرفته باشد. این امکان دارد به معنای برداشتن تکه هایی از دندان باشد تا کاملا مناسب گردد.

آنچه مهم می باشد وضعیت دندان ها در دو طرف شکاف دندان ها است. اینها به عنوان یک تکیه گاه برای پل عمل می نمایند، پس لازم می باشد که آنها عاری از پوسیدگی و سالم باشند. اگر آنها نباشند، قبل از اینکه شما به منظور نصب، نصب گردند، به مقداری کار احتیاج خواهند داشت.

پس از انجام کار، دندانپزشک با کمک قالب از دندان های بیمار قالب خواهد گرفت. این یک ظرف پر از بتونه می باشد که توسط آزمایشگاه دندانپزشکی به عنوان طرحی به متظور تولید بریج بیمار از دندان استفاده می گردد.

ایده این می باشد که از این قالب به متظور تولید مدلی از دندان های بیمار استفاده گردد که مطمئناً نتیجه آن می شود که بریجی را دریافت نمایید که دقیقاً در داخل دهان شما قرار خواهد گرفت.

مرحله دوم

در حالی که پل جدید شما در حال ساخت می باشد، یک پل موقت برای شما تعبیه گردیده است. این به طور معمول ۲ تا ۳ هفته خواهد بود.

پس از آماده گردیدن پل جدید به شما اطلاع داده خواهد شد.

دندانپزشک پل جدید را در دهان شما قرار خواهد داد و تناسب، ظاهر و موقعیت را بررسی می نماید. او می خواهد مطمئن گردد که راحت می باشد، خوب بوده و بیمار از نتیجه کار راضی است.

پس از چک نمودن همه چیز سپس بریج با سیمان دندانی در جای خود محکم می گردد.

معایب

در حالی که این یک انتخاب خوب برای پل می باشد، اما خوب چند عیب را هم به همراه خواهد داشت که این عیبوب شامل:

سرامیک این توانایی را دارد تا دندانهای طبیعی دو طرف خود را ازبین ببرد.

افزایش حساست دندان ها به دماهای مختلف، به عنوان مثال حساسیت به نوشیدنی های گرم.

ایجاد باکتری ها در بین آنها

امکان شکستن یا ترک خوردن در آنها وجود دارد.

نکته دیگری که وجود دارد این است که خطر بیماری ناشی از سیگار می باشد. اگر سیگاری می باشید، توجه داشته باشید که این کار منجربه افزایش رشد باکتری در دهان شما می گردد که می تواند خطر را افزایش دهد.

در آخر

کلینیک دندانپزشکی تخصصی گلدمد یکی از مراکز معتبر در تهران می باشد که خدمات دندانپزشکی، اعم از جراحی ریشه دندان، جراحی لثه، جراحی فک و دهان، ایمپلنت دیجیتال و … را ارائه می دهد و بهترین قیمت را در کنار بهترین کیفیت به مراجعین محترم ارائه می دهد. در صورت نیاز به خدمات دندانپزشکی می توانید با متخصصین ما تماس بگیرید و در صورت لزوم از خدمات ما بهره مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما
× پشتیبانی از طریق واتساپ