مزایای انجام پریوسکوپی چیست؟

پریوسکوپی

 پریوسکوپی روش جدیدی در دندانپزشکی می باشد. این فناوری به دندانپزشک این امکان را می دهد تا بیماری پریودنتال پایین خط لثه را ببینند، تشخیص دهند و درمان نمایند. این روش به دندانپزشک یا متخصص پریودنتیست اجازه خواهد داد تا ریشه را به طور کامل تجسم نموده و باکتری ها را از ریشه دندان یا روی دندان حذف نمایند. این روش درمانی مزایای بسیاری داشته که در ادامه به مزایای انجام پریوسکوپی اشاره خواهیم کرد. پس با دندانپزشکی      با ما همراه باشید.

پریوسکوپی چیست؟

این روش به طور معمول همراه با LANAP استفاده می گردد، یک درمان بسیار نوآورانه بوده که نه تنها باکتری ها را در بافت لثه از بین خواهد برد، بلکه در اصل می تواند بازسازی استخوان را هم تحریک نماید، چیزی که با جراحی سنتی لثه امکان‌پذیر تا کنون نبوده است.

دندانپزشکان پریوسکوپی را بر روی بیمارانی که مبتلا به پریودنتیت تهاجمی یا مزمن هستند انجام می دهند که یک یا چند پاکت عمیق پریودنتال را تحت تاثیر قرار داده اند. البته این را هم اضافه کنیم که می تواند به عنوان یک ابزار مناسب و ایده آل برای بیمارانی که دچار از دست رفتن استخوان خفیف خود شده اند و شروع به نشان دادن پیشرفت بیماری خود می نمایند استفاده گردد.

با کمک یک آندوسکوپ دندانی مینیاتوری (دوربین) با نورپردازی، تکنولوژی پیشرفته فیلمبرداری و بزرگنمایی، مناطقی از باکتری هایی که در زیر خط لثه موجود است را شناسایی می نماییم و سپس آنها را با قدرت اولتراسونیک به نام میکروالتراسونیک و پروب های بسیار کوچک تمیز می نماییم.

تصاویر آندوسکوپ بر روی یک صفحه ویدئویی روی صفحه نمایش داده خواهد شد تا شما و دندانپزشک شما این توانایی را داشته باشید تا به راحتی آنها را ببینید. آندوسکوپ دندانی می توانند تا 48 برابر بزرگنمایی نماید و جزئیات دقیقی را که در پایین لثه ها آشکار هستند که قبل از این فناوری، امکان دیدن وجود نداشت و به راحتی نادیده گرفته می شد، دیده شوند.

مجموعه پریوسکوپ

به علت کشف ریشه بیماری، پریوس به طور معمول به پزشک این اجازه را می دهد تا بیماری  پریودنتال را درمان کنیم بدون آنکه بخواهیم درمان های جراحی تهاجمی را انتخاب نماییم.

به غیر این، پریوسکوپ به پزشک این اجازه را خواهد داد آنچه را که قبلاً در زمان جراحی پریودنتال دیده نمی شود، مشاهده نماید.

بعضی از پیشرفت هایی که پریسکوپ در عمل روزمره پریودنتکس به دست آمده است به این شرح است:

بیشتر شدن اثربخشی روش های درمانی غیر جراحی و در همچنین کاهش میزان درمان مورد احتیاج به منظور درمان پریودنتیت.

این مطلب را هم بخوانید
علل پوسیدگی دندان را بدانیم.

افزایش دقت تشخیصی؛ که باعث افزایش تناسب روش های درمانی تجویزی می گردد.

مزایای انجام پریوسکوپی

حال که با روش پریوسکوپی آشنا شدیم نوبت آن است ببینیم مزایای انجام پریوسکوپی در چیست و چرا می تواند یک انتخاب ایده آل باشد.

هدف پریوسکوپی حذف کامل باکتری ها از پاکت های عمیق و تمیز نمودن ریشه دندان می باشد.

 از مزایای انجام پریوسکوپی می توان به این موارد اشاره داشت: بیماران در هنگام انجام این روش کاهش خونریزی و التهاب را شاهد خواهند بود و خطر پیشرفت بیماری در آنها تا حد بسیاری کاهش پیدا خواهد کرد. دوره نقاهت به طور معمول 24 ساعت می باشد، پس بیماران این توانایی را دارند بسیار سریع به فعالیت های روزانه و سر کار خود بازگردند. 

در زمانی که بیماری پریودنتال پیشرفت نکرده یک درمان موثری و مفید می باشد.

دردی به همراه نداشته و قبل از انجام کار از بی حسی موضعی استفاده می گردد.

احتیاجی به بخیه زدن نداشته و در کوتاه مدت بهبود می یابد.

بدون انجام هیچ مرحله ای قابل اجرا می باشد.

مراحل انجام پریوسکوپی

شما تا کنون دانستید که روش پریوسکوپی چیست و مزایای انجام پریوسکوپی را دانستید حال بهتر است با مراحل انجام این روش هم تا حدودی آشنا گردید.

قبل از اینکه این روش انجام پذیرد، ابتدا از بی حسی موضعی استفاده می شود. اندوسکوپ در زیر لثه قرار می گیرد.

پس از آن آندوس با دقت بسیار در امتداد سطح ریشه دندان جاروب می شود و پلاک ها با کمک آب و خارج از پاکت ازبین می روند. با کمک ابزارهای ظریف حذف رسوبات باکتریایی معدنی پایین خط لثه مورد استفاده قرار می گیرد. 

هنگامی که درمان به طور کامل انجام گرفت فرایند بهبودی آغاز خواهد شد و از آسیب بسیار و از همه مهمتر از دست رفتن دندان جلوگیری می گردد.

پریوسکوپی

پس از پریوسکوپی چگونه از خود مراقبت کنیم؟

برای آنکه بتوانیم از بروز دوباره بیماری پریودنتال یا بیماری لثه جلوگیری نماییم رعایت کردن چند نکته مراقبتی می توان. بسیار حایز اهمئیت باشد. این نکات مراقبتی و بهداشتی عبارتند از: 

  • استفاده از دهان شویه به منظور پاکسازی دهان و دندان
  • مسواک کردن دندان آن هم حداقل ۲ بار در روز
  • کشیدن نخ دندان به طور درست و منظم
  • داشتن تغذیه مناسب
  • پرهیز از مصرف دخانیات
  • انجام معاینات دوره ای دهان و دندان

آیا پس از انجام درمان می توان غذا خورد؟

پس از انجام روش پریوسکوپی هیچ ممنوعیتی وجود نداشته و می توان همچون روزهای عادی خود غذا میل نمایید و کارهای روزانه خود را بدون هیچ مشکلی پیش ببرید.

این مطلب را هم بخوانید
پوسیدگی خشک دندان چیست؟

زمان انجام

این روش درمانی تا حدودی زمان بر بوده و یک ویزیت معمولی برای انجام پریوسکوپی حدوداً می تواند تا ۲ ساعت هم طول بکشد. البته در شرایطی که نقاط جدا شده ای وجود داشته باشد زمان درمان امکان دارد کمتر هم شود.

آیا انجام پریوسکوپی بدون خطر است؟

در این رابطه باید بگوییم که این روش جزو بی خطرترین و بهترین روش های درمانی دندان می باشد‌ دردی با خود به همراه نداشته و می توان پس از انجام آن به کارهای روزانه خود بدون هیچ مشکلی و دردسری پرداخت.

البته گاهی ممکن است ناراحتی در لثه وجود داشته باشد که با داروهای بدون نسخه می توان این ناراحتی را تا حد ممکن کاهش داد.

روش های مختلفی برای درمان بیماری پریودنتال وجود دارد که هر کدام ممکن است مزایا و معایب خاص خود را به همراه داشته باشد. با کمک متخصص پریودنتیست می توان یک روش مناسب و ایده آل را برای درمان خود انتخاب و استفاده نمود. یکی از این روش های درمانی روش پریوسکوپی می باشد.

در آخر

روش پریوسکوپی یک روش بسیار جدید و نوآورانه است که در کنار ازبین بردن باکتری به بازسازی استخوان هم می تواند کمک شایانی نماید. با کمک این روش درمانی دندانپزشک می تواند بیماری پریودنتال که در زیر خط لثه تشکیل و بوجود آمده است را ببیند، تشخیص دهد و مورد درمان قرار دهد. از مزایای دیگری انجام پریوسکوپی همچنین می توان به: کاهش خونریزی، بهبود سریع، کاهش التهاب و … اشاره داشت.

روش های مختلفی برای درمان بیماری لثه وجود دارد که بهترین و کم خطر ترین روش، روش پریوسکوپی می باشد. شناخت این روش درمانی دندان می تواند برای افرادی که به دنبال یک روش درمانی سریع و بدون درد هستند یک انتخاب مناسب و ایده آل باشد. 

در هنگام انجام ارتودنسی بهتر است به مراکز معتبر مراجعه کنید تا دچار عوارض آن ناشی از درمان غیر اصولی نشوید. دندانپزشکی گلد مد از مراکز معتبر در زمینه دندانپزشکی است که تمامی روش های دندانپزشکی را با بهترین مواد انجام می دهد و شما با اطمینان کامل می توانید از خدمات این مرکز که شامل انواع جراحی: جراحی ریشه دندان، جراحی دندان عقل نهفته، جراحی لثه، جراحی ضایعات پاتول و همچنین انواع خدمات عمومی دندانپزشکی و زیبایی همچون ایمپلنت دیجیتال، کامپوزیت، ونیر و لمینت و … استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما
× پشتیبانی از طریق واتساپ